Dziwna sprawa

Augustyna Steffena – to jedna z pasłęckich ulic położonych najbliżej wzgórza zamkowego, ale na tyle daleko, by jej mieszkańcy czuli się tu zapomniani. Niegdyś tętniąca życiem tej małej społeczności  oraz istniejących tu przed i po II wojnie zakładów produkcyjnych, przetwórczych i usługowych. Dzisiaj to przede wszystkim droga, pozwalająca na dojazd  do swoich posesji mieszkańcom oraz służbom komunalnym .

Patron ulicy to najprawdopodobniej urodzony  15 listopada 1901 w Unieszewie językoznawca, folklorysta, etnograf, działacz warmiński i żołnierz .

Życiorys bogaty, ale nie jednoznaczny, albowiem najpierw kończy w Poznaniu kurs bankowości po którym odbywa praktyki w Sztumie i Lubawie a zaraz potem zostaje dyrektorem Banku Ludowego w Olsztynie.

W roku 1923 Augustyn Steffen obejmuje funkcją   sekretarza  Związku Polaków w Niemczech na okręg warmiński . W późniejszym okresie  kształci się w gimnazjum w Poznaniu i w Olsztynie, by następnie studiować filologię klasyczną  na Uniwersytecie Poznańskim a etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1930–1939 wielokrotnie przebywa na Warmii, w tym w dekanacie barczewskim. W jego pracy naukowej służyli pomocą Franciszek Kwas ze Skajbot i Józef Olk z Leszna. Pomagała mu także Augustyna Wiewiorra z Bredynek.  Augustyn Steffen przyczynił się znacznie do spisania rodzimego folkloru Ziemi Barczewskiej.

W 1939 wyjechał do Rumunii, gdzie kontynuował studia. Pod koniec wojny jako ochotnik służył w Samodzielnej Brygadzie Karpackiej na Środkowym Wschodzie. Po wojnie wykładał na Uniwersytecie w Lund (Szwecja) potem w Londynie, gdzie do końca życia zajmował się pracą naukową. Współpracował z gazetą „Życie Młodzieży”. W jego dorobku naukowym szczególne miejsce zajmują prace dotyczące Warmii, a zwłaszcza pionierskie, naukowe, publikacje zawierające bogatą literaturę ludową południowej Warmii.

Augustyn Steffen zmarł  15 listopada 1992 w Cavendish koło Londynu.

Nie jest do końca jasne, dlaczego w latach powojennych, nadano tej ulicy imię żyjącego działacza warmińskiego . Możliwe że w tamtym czasie, jego zasługi dla kraju, oceniano inną miarą .

O tym jak dzisiaj wygląda ulica Augustyna Steffena możecie Państwo  sprawdzić osobiście a my korzystając  z kilku zdjęć pana Stefana Lasmanowicza, pokazujemy jej malutki fragment  z lat 60’.

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Augustyn_Steffen

(wzs)

  • A Steffena 04
  • A Steffena 03
  • A Steffena 02
  • A Steffena 01

Share this content:

Otagowano , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.