POSZUKIWANIE SKARBÓW, BURSZTYNOWA KOMNATA Kroki do znalezienia skarbu : 1. Znalezienie dokumentu lub wskaziciela. 2. Weryfikacja dokumentu lub ustnego wskazania 3. Wszelkie niezbędne prawne pozwolenia oraz   zabezpieczenie siebie. Jeśli ktoś z Twojej rodziny posiada informacje z końca II wojny światowej dotyczące przywozu jakichś skrzyń bądź wejść do podziemii - napisz do mnie : adam@zabytkowypaslek.pl

START

HISTORIA

BURSZTYNOWA KOMNATA

PODZIEMIA

GALERIE

FILMY

CZAT

LINKI

KONTAKT

ARTYKUŁY

OBÓZ JENIECKI z I WŚ

Fan Page - Kliknij TUTAJ Profil Facebooka - Kliknij TUTAJ Zabytkowy Pasłęk
++++ Na stronie www i wspierających ją social media unikalne zdjęcia Pasłęka jak również unikalne spojrzenie na nie. Miło, że jesteś z nami.  +++++
NA TOPIE: NOWE NA STRONIE: ????? NA TOPIE CAŁY CZAS ZDJĘCIA Z KATEGORII DZIEŃ DOBRY OŚWIADCZENIE, KTÓRE BYŁO ZAPOWIADANE JUŻ JEST DOSTĘPNE
 ******  OKIENKO DO ZAGOSPODAROWANIA. MACIE JAKIEŚ POMYSŁY ? ****** PISZCIE RÓWNIEŻ ZA POMOCĄ APLIKACJI WHATSAPP :) SERIO !     POZDRAWIAM !
WIDAĆ NAS NA:

W styczniu 1945 na miesiąc przed zdobyciem Pasłęka przez Rosjan na zamek wjechały nocą ciężarówki kryjące ładunek  pod plandekami i nad ranem wyjechały puste

Lochy Pasłęka - Ryszard Wójcik
stat4u
Jak strona wykorzystuje dla Twojego dobra ciasteczka COOKIES - zapoznaj się z taką polityką. Celem tej strony jest promocja miasta i propagowanie wartości historycznych, które mają związek z zabytkami Pasłęka. COPYRIGHT 2010-2018 www.ZabytkowyPaslek.pl
RADIOWE GG ANDRZEJES IRONSKUL MALWINOWICZ TERANOWA GREGOR2222 PASSARGE RYJEMOBETON AUTOMATYKA ADAM FUNKCJĘ ADMINISTRATORA PEŁNI ADAM. Widzisz jakieś nieprawidłowości, pojawiły się jakieś błędy, źle wkleiło Ci się zdjęcie lub przez pomyłkę je zamieściłeś… PROSZĘ O KONTAKT. Każdy miłośnik Pasłęka jest mile widziany !  Proponuję mówić sobie po imieniu. Ja mam na imię Adam

Gospodarzem tematu był Adam.

Opisaliśmy kilka źródeł prywanych, które są dostępne w naszych prywatnych zbiorach. Do nich należy książka “Lochy Pasłęka” Ryszarda Wójcika. O niej na stronie wydawnictwa napisano: Relacja dokumentalna o rzeczywistych próbach i dokonaniach tzw. eksploracji ukrytych skarbów. Reportaż Ryszarda Wójcika, oparty na jego własnych, wieloletnich doświadczeniach można nazwać podręcznikiem savoir-vivre'u praktykującego poszukiwacza skarbów. Nigdy dotąd nie publikowano tak drastycznej i szczerej wypowiedzi o zakulisowych przygodach tropicieli tajemnic. Autor szuka odpowiedzi m.in. na pytania. Kto i w jakim celu fabrykuje legendy o Bursztynowej Komnacie? Czy tajne służby depczą po piętach łowców skarbów? Dlaczego telewizja i prasa nie chcą znać prawdy polskiej eksploracji? Jakie są rzeczywiste koszty działalności tropicieli tajemnic? Kim są ludzie, którzy poważnie potraktowali zagadkę "głębokich lochów Pasłęka"? Czy Awenir Owsjanow z Kaliningradu i Dorota H. Z Hamburga działają w zmowie z obcy wywiadem? Dlaczego warto szukać skarbów?

 Doszliśmy do wniosku, że istnieje parę grup źrodłowych dostępnych na rynku. Część z nich to wersja papierowa a druga to elektroniczna. Żródła należy też podzielić na zagraniczne i krajowe. Zasób rodzimy wydaje się być ubogi, ale jest ogólnie dostępny.

Dyskusję zakończyliśmy długą listą, którą pragniemy Państwu zaprezentować TUTAJ.


Tematyczne rozmowy w styczniu 2015 Małe podsumowanie

Gospodarzem tematu był Przemysław.

Kolej była w XIX wieku dość młodą dziedziną transportu jednak wielu widziało w niej przyszłość. Transport kolejowy miał dużą przewagę nad ówczesnym transportem drogowym. Kolej mogła przewozić duże ilości towarów na znaczne odległości, co przy zaprzęgach konnych nie było możliwe. Jak wiadomo liczył się również czas podróży, który kolej skróciła dość znacznie. Do Pasłęka kolej dotarła dość późno. Dużo wcześniej powstał tzw Ostbahn czyli linia z Berlina do Królewca, biegnąca przez Malbork, Elbląg, Młynary i Braniewo. Łączyła ona też największe majątki rodu Dohnów ze stolicą Prus Wschodnich.

Ostbahn ukończono w 1852 roku. W 20 lat później wybudowano linię Ostróda - Olsztyn (1872). W Pasłęku uroczyste otwarcie drogi żelaznej łączącej Bogaczewo z Małdytami otwarto dopiero 1 listopada 1882 roku. Koszt budowy to 2730000 marek. Dlaczego trwało to tak długo? Budowę drogi żelaznej planowano juz na 1861 rok. Szlak kolejowy miał jednak biec w trzech powiatach i to właśnie nieporozumienia dotyczące udziału poszczególnych powiatów w kosztach budowy były powodem tak wielkiego opóźnienia.

Co ciekawe, jak pisał Cyganek w swoich kronikach, powiat planował również budowę kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 750mm. Linie miały biec z Pasłęka do Rychlik oraz do Młynar i Wilcząt. Podobno poczyniono jakieś przygotowania pod budowę szlaku do Jelonek, ale jak dalece prace były zaawansowane tego nie wiadomo. Według Cyganka głównym powodem zaniechania projektu był brak odwagi ze strony powiatu.


Z tego co dowiedzielismy sie przy gromadzeniu materiałow do opisania historii obozu jenieckiego Pr.Holland z lat 1915-1923 wiadomo ze az pod sam dzisiejszy mlyn w Krosnie dochodziła bocznica kolejowa .

Gospodarzem tematu był Wiesław.

W miesiacu wrzesniu 2014 roku Towarzystwo Miłosników Pasłęka z którym Grupa Zabytkowy Paslek  ścisle współpracuje złożył w Urzędzie Miejskim propozycji projektu do realizacji w ramach Budzetu Obywatelskiego . Pomysł przeszedł wstepna kwalifikacje ale poległ na etapie zbierania podpisów pod listami poparcia . Na fali popularności świeżo oddanego lunaparku na Pl. 1000 lecia wszyscy i wszędzie chcieli stawiać podobne . Pokonał nas min. ,,Nowoczesny plac zabaw na terenie Przedszkola Samorzadowego nr 1 w Pasłęku,, Można sie zapytać dlaczego instytucja samorządowa jaką jest przedszkole nie jest finansowana bezpośrednio z budżetu ale ..? Tak czy inaczej pomysł TMP musi poczekac rok.

Na czym polegal innowacyjność naszego projektu ? Celem projektu była promocja Pasłęka a w szczególności udostepnienie informacji o głównych zabytkach i atrakcjach turystycznych na terenie miasta i gminy Pasłęk .Utworzono listę zabytków ktore miały być w szczególny sposób wyróznione wsród wszystkich budowli Starego Miasta oraz opisane na specjalnie przygotowanej tablicy informacyjnej , znakach ulicznych i drogowych oraz INFO- kiosku .(interaktywnym, internetowym punkcie informacji turystycznej ).

Lista o której mowa wyzej zawierała 12 propozycji z najstarszych oraz najbardziej historycznie interesujacych obiektów . Trzy z nich znajduja sie poza murami Starówki . 1 - pierwszy to kościół św.Jerzego połozony przy ul. Westerplatte . 2- drugi to budynek pierwszego pasłeckiego szpitala . Dom wybudowany na skrzyzowaniu dzisiejszych ulic Jagiełły, Kopernika, Osińskiego i Mickiewicza . 3- trzecia jest Cerkiew Greckokatolicka (przy starym cmentarzu).

Żywy udział zakończył się zbudowaniem własnej trasy po zabytkach Pasłęka. Chcesz zobaczyć jak to wyglądało ? Zobacz historię naszego czatu.

Gospodarzem tematu był Malwinowicz.

Na początku było .....wielobóstwo zwane pogaństwem. Goci, Prusowie - szeroki panteon bóstw wszelakich. Potem pojawili się rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny przy Domu Niemieckim w Jerozolimie. Przynieśli ze sobą chrześcijaństwo.

W 1525 r. pojawił się w Pasłęku protestantyzm - luteranie a potem kalwini. Na początku XIX w. w Pasłęku zaczęli osiedlać się przedstawiciele wyznania mojżeszowego czyli Żydzi. Po 1945 r. zniknęli z Pasłęka kalwini i właściwie całkowicie wyznawcy mojżeszowi, pozostały resztki luteran (ewangelików). Zaczęło przybywać katolików i chrześcijan wschodnich (greko-katolicy i prawosławni). Pojawili się także min. wyznawcy Jehowy. I tyle w pigułce.

Żywa dyskusja była okraszona zagadkami, które sprawiły nam szybsze przemieszczanie się synapsów w mózgu. Nie zawsze co wydaje się nam oczywiste takie właśnie jest. Chcesz się o tym przekonać ? Zajrzyj na historię naszego czatu.

Wszystkim gospodarzom tych tematów bardzo dziękuję za przygotowanie a miłośnikom tematów też dziękuję za zaangażowanie widoczne na naszym czacie. Telefon: 667 889 792